Strava pro Hovawarta

 

štěněcí školka

Nejobvyklejší otázkou je, zda psa krmit kompletním průmyslově vyráběným krmivem nebo mu „vařit“.
Domácí příprava stravy je náročnější na čas, maso kuřecí, hovězí, rybí, popř. vnitřnosti je nutné doplňovat, rýží, těstovinami, vločkami, zeleninou a nezapomenout na kvalitní vitaminově minerální preparát.

Pokud psa chceme krmit „hotovým“ krmivem, jsou na výběr buď konzervy, nebo granule. Konzerv obsahujících opravdu kompletní krmivo není na trhu mnoho. Většinu je nutné doplnit přílohou a minerálním doplňkem. Vhodnější je jejich použití jako občasné zpestření stravy.
Nabídka tzv. extrudovaných krmiv neboli granulí je velmi široká. Zjednodušeně je lze rozdělit na krmiva standardní a prémiová. Standardní (nebo-li levné) krmivo je určeno pro uspokojivé nakrmení psa. Tedy pes sice nebude mít hlad, ale toto krmivo nezohledňuje např. velikost, věk či výkon psa.
Ideálnější psí výživu představují krmiva prémiová. Tato krmiva respektují měnící se požadavky organismu – bývají rozdělena podle velikosti plemene, věkové kategorie a stupně zátěže. Vyrábí se i speciální diety, určené psům s citlivým zažíváním, alergií nebo některým onemocněním.
Po kvalitním krmivu je vždy lepší se ptát u veterinární lékaře nebo v dobrém obchodě s krmivy, kde Vám poradí. Ke kompletnímu krmivu v žádném případě nepodáváme vitaminově minerální doplňky (především NE vápník). Je možno přidávat kvalitní kloubní výživu – chondroprotektiva nebo specielní doplňky na srst (Biotin). Téměř neomezeně může pes konzumovat zeleninu a ovoce, v rozumné míře kysané mléčné výrobky (tvaroh, jogurt). Občasné zpestření jídelníčku většině psů neuškodí, ale existují jedinci, kteří na každou změnu reagují průjmem.